Ünlü Piyasa Analistinden Altın Tahmini: Bu Seviyelere Gidiyor!

Altın piyasası, geçen haftaki rekor kapanış fiyatının ardından güçlü bir alım faaliyeti görüyor. Değerli metal 2.100 doların üzerine çıktı. Dahası, bir piyasa analistine göre daha gidecek yeri var.

Teknikler çok iyi, altın fiyatları bu seviyelere gidiyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, bir anda fırladı. Parlak metal, 2 bin dolardaki konsolidasyonun ardından 2.100 dolar seviyesini de aştı. Şimdi soru, bu yükselişin temelinin olup olmadığı. Felder Report’un kurucusu Jess Felder, fiyat hareketleri bazı yükseliş teknik formasyonları oluşturduğu için altının yukarı yönlü kırılmasını beklediğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu seviyeleri işaret ediyor:

Altın tutarlı ‘boğa bayrak formasyonları‘ oluşturuyor. Fiyat yükseliyor, bir süre konsolide oluyor ve ardından başka bir fiyat yükselişi görüyoruz. Altın bir süredir daha da yükselmek istiyor. Tamamen teknik bir bakış açısıyla, bana göre kısa vadede altın için birkaç yüz dolar daha yüksek bir hedef var gibi görünüyor. Ancak daha uzun vadede, belki önümüzdeki bir veya iki yıl içinde 2.700 dolar, 2800 dolara bakıyoruz. Teknik olarak altın çok çok iyi görünüyor.

Bu yüzden, sarı metal sağlam bir temel görünüme sahip!

Altının teknik görünümünün yanı sıra Felder, Federal Reserve’in enflasyonu %2 hedefine indirebileceğini beklemediği için değerli metalin sağlam bir temel görünüme sahip olduğunu söylüyor. Felder, sürekli yüksek enflasyonun yatırımcıların Fed’e olan inancını kaybetmesine neden olacağını belirtiyor. Bunun da ABD dolarını zayıflatarak altını cazip bir varlık haline getireceğini sözlerine ekliyor. Aynı zamanda Fleder, zayıflayan bir ekonominin Fed’i kısıtlayıcı para politikasını sürdürürken en azından niceliksel gevşemeyi yeniden başlatmaya zorlayacağını kaydediyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Eğer bu iki durum aynı anda gerçekleşirse, bu altın için nihai boğa vakası olur. Fed’in enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek için yeterince çaba göstermediği ortaya çıkarsa, bu insanları bu yönde endişelendirecektir. Tüm yumuşak iniş söylemi, enflasyonun düşmesi ve böylece Fed’in resesyon olmadan faizleri düşürebileceği fikrine dayanıyor. Ancak enflasyon düşmezse ve faizleri düşüremezlerse, bu ekonomiyi etkileyecektir.

Altın ne kadar iyi görünüyorsa, madenciler daha da iyi görünüyor

Felder aynı zamanda küresel finans piyasalarındaki kredi koşullarının kötüleşmeye devam ettiğini belirtiyor. Fed’in er ya da geç piyasaya daha fazla likidite pompalamak zorunda kalacağını da sözlerine ekliyor.

İyi görünen sadece değerli metaller değil. Felder, değerli metal madencileri konusunda son derece yükselişte olduğunu söylüyor. Çünkü bu sektörün 2015’teki ayı piyasası diplerinden bu yana hiç bu kadar hırpalanmadığını belirtiyor. Ancak Felder, olumsuz havanın sektörün sağlam temelleriyle uyumlu olmadığına dikkat çekiyor. Bu bağlamda Felder, şu açıklamayı yapıyor:

Bana göre bu çok güçlü bir duyarlılık sinyali; yatırımcıların alabileceği kadar düşüş eğilimi olduğunu gösteriyor. Bu tam bir ironi: madenciler sanki altın büyük bir ayı piyasasındaymış gibi işlem görüyor. Ancak, altın fiyatları rekor seviyelere yakın seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x