Kıbrıs’tan Gazze’ye yardım koridoru: Gemi ne zaman yola çıkacak?

LEFKOŞA – ‘Amalthia’ koridorunun faaliyete geçmesiyle birlikte Kıbrıs’ın Larnaka Limanı’ndan insani yardım ile donatılan bir geminin önümüzdeki saatlerde Gazze’ye doğru yola çıkması bekleniyor. Geminin hafta sonunda denize açılması planlanıyordu ancak arka plandaki yoğun diplomasi trafiği yola çıkış tarihini erteletti.

Kıbrıs, Gazze’ye yönelik ‘Amalthia’ isimli inisiyatifini geçtiğimiz yılın son haftalarında uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Lefkoşa’nın planı Larnaka’dan Gazze’ye uzanan ‘güvenli’ bir insani deniz koridorunun tesis edilmesini öngörüyordu. Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin planı, uluslararası kamuoyunun Gazze’deki trajediye uzun süre boyunca tepkisiz kalması sonucunda mart ayının başlarına dek uygulamaya girmedi. Ancak, ABD’nin geçtiğimiz haftanın sonlarında deniz koridoru için harekete geçmesi ve AB’nin inisiyatif için devreye girmesi sonucunda ‘Amalthia’ planı raftan indi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kıbrıslı diplomatik kaynaklar, ‘Amalthia’ planının İsrail’den gelen nihai onay sonrasında devreye gireceğini belirtti. “İsrail ile yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Devreye giren başka unsurlar da var. Son ana dek gecikmeler, sorunlar yaşanıyor. Ama her şeye rağmen harekete geçiyoruz” ifadelerini kullanan kaynaklar, Larnaka Limanı’ndaki yardım yüklü geminin normal şartlarda cumartesi günü adadan ayrılmasının beklendiğini ancak yoğun diplomasi trafiği nedeniyle bir gecikme yaşandığını belirtti. Lefkoşa’nın ise bu gecikmeyi ‘lojistik nedenler’ ve ‘teknik zorluklar’a bağladığı aktarıldı.

‘GÜVENLİK NEDENİYLE SAAT PAYLAŞILMAYACAK’

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu (KRYK, RİK), geçtiğimiz saatlerde Larnaka Limanı’nda beklemede olan geminin günü bugün denize açılacağı bilgisini paylaştı. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti, geçtiğimiz saatlerde ‘güvenlik nedeniyle kalkışın tam zamanlamasının kamuoyu ile paylaşılmayacağını’ açıklamıştı.

Konu hakkında Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşan Hükümet Sözcüsü Konstantionos Letimbiotis, “Gemi, planlamada yer alan tüm protokollere uygun olarak Kıbrıs makamları tarafından gerektiği şekilde denetlendi. Kıbrıs, Gazze’deki sivil halka engelsiz insanî yardım sağlanması için güvenilir bir koridor elde etmek amacıyla ilgili tüm taraflarla sürekli temas halinde” değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL’DEN ‘DENETİM’ VURGUSU

Lefkoşa’nın resmi açıklamasına paralel olarak İsrail de konu hakkında bir açıklamada bulundu. İsrail’in açıklamasında yardım girişiminin ‘denetim’ boyutu öne çıktı. Cyprus Mail gazetesinde yer alan ilgili habere göre İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ın girişiminin, İsrail standartlarına uygun bir güvenlik kontrolünden sonra Gazze Şeridi’ne insanî yardımın artmasına izin vereceğini” doğruladı.

YOLCULUK İKİ GÜN SÜRECEK

Yıllarca süren çatışmalar ve ablukalar nedeniyle işleyen bir limanı bulunmayan Gazze’ye Kıbrıs’tan insani yardımların yabancı bir nakliye şirketi tarafından sağlanan yüzer bir platformla ulaştırılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x