Aziz Nikolas, Demre’de anıldı

Milattan sonra 4’üncü yüzyılda, 6 Aralık günü öldüğü kabul edilen Aziz Nikolaos için düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Dünyevi zenginliklerden arınarak, kendini çok küçük yaştan beri yüce Tanrı’nın hizmetine adayan Aziz Nikolaos, her zaman yardıma muhtaç olanların yanında olmuştur. Bugün artık Demre olarak bilinen Myra’nın metropolitliğine kadar yükselen Aziz Nikolaos, mucizeleriyle insanlığa şifa oldu ve yüce Tanrı katında azizlik makamıyla onurlandırıldı. Bizler de bir kez daha, çektiği çileleri dert etmeden, mucizeler yaratarak insanlığın yaralarını saran Aziz Nikolaos’un şefaatini dilemeye geldik” diye konuştu.

Bartholomeos, Orta Doğu ve Türkiye’nin kuzeyinde süren savaşların bütün insanlığı derinden etkilediğini dile getirdi.

“ARTIK ÇOCUKLAR KORKMASIN”

Aziz Nikolaos’un evinde bir kez daha barışı dilediklerini vurgulayan Bartholomeos, şöyle konuştu:

“Savaşların bir an evvel durması ve her iki bölgedeki gözü yaşlı insanlar için dua ettik. Artık anneler ağlamasın, çocuklar korkmasın, gencecik bedenler erkenden solup gitmesin. Akdeniz’den bir kez daha aynı denizi paylaştığımız komşu ülkelerimize, kalıcı barışın en kısa sürede gelmesini diliyoruz. 21’inci asırda ne yazık ki hâlâ savaş, yerinden edilme gibi konular, insanlığın en büyük sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Tam 100 yıl önce mübadeleyle göç etmek zorunda kalan toplumumuzun bıraktığı bu topraklar, artık yeni göçlere yuva oluyor. Tüm dünyada ekolojik sorunların geri dönülmez sınırlara yaklaştığı günümüzde, bu sorunları ancak yüce Tanrı’nın bize emrettiği gibi, kanaatkarlık, üretkenlik ve mütevazılıkla çözebiliriz. Tanrı’nın bizlere duyduğu sevgiyle bahşettiği güzelliklerin ve imkanların yeganeliğini, yaşam denilen hediyenin kutsiyetini kavrayabildiğimiz zaman, elbette dünyadaki birçok sorun da çözüm yoluna girmiş olacaktır.”

Bartholomeos, “Bu vesileyle, Side’den Manavgat’a, Demre’den Alanya’ya kadar Antalya’nın çeşitli yörelerinde bulunan Ortodoks evlatlarımızın Noel bayramını kutlarız ve yaklaşan yeni yılınızı tebrik ederiz. Yüce Tanrı’nın sevgisi üzerinizde olsun” ifadelerini kullandı.

Ayinde Ortodokslar, dua edip, mum yaktı. Ayine katılan birçok Rusya ve Ukrayna vatandaşının aynı sıralarda dua ettiği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x