Ünlü Ekonomist Seçim Sonrası Kabus Senaryosu Diyerek Uyardı! İmkansız Üçlemeden Vazgeçin

Prof. Dr. Emre Alkin, seçim sonrası ekonomik senaryoları değerlendirdi. Alkin, TCMB’nin Dolar/TL‘yi tutmaya çalışırken sıçrama mesafesini artırdığını, dolayısıyla çift hane enflasyondan üç hane enflasyona geçme tehlikesi bulunduğunu aktardı. Alkin ayrıca yurtdışından para bulunmazsa kabus senaryosuna hazır olunması gerektiğine de dikkat çekti.

Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin, “Seçim sonrası senaryolar…” başlığıyla bir değerlendirme yazısı kaleme aldı. Alkin yazısında, özellikle TCMB’nin döviz kurlarına müdahalesinin çok ağır bedelleri olabileceğine vurgu yaparak, seçimden sonra enflasyonun üç haneli rakamlara tıurmanabileceğini ifade etti.

Hem kambiyo rejimini hem kurları hem de faizi kontrol etmeye çalışmanın Türkiye’ye kabus senaryosu yaşatabileceğine değinen Emre Alkin şunları söyledi:

Herkes mevzuattan şikayetçi

Uzatmadan senaryolara geçeyim:

Bu durum sürdürülebilir değil patlayacak!

– Dolar/TL ‘yi kontrol ederek Enflasyonu sakinleştirme: Dolar kurunu tutmaya çalışırken rezervlerden satış yapmaya devam edileceği kesin, diğer taraftan TÜİK’in rakamlarla eziyet edeceği söylenebilir. Bu durumun sürdürülebilir bir tarafı yok. Denerken mutlaka bir yerde patlayacak. Dolayısıyla dövizi tutmak için atılan her adımı fırsata çevirmek gerekiyor. TCMB Dolar/TL‘yi tutmaya çalışırken sıçrama mesafesini daha da artırıyor. Dolayısıyla çift hane enflasyondan üç haneye geçme tehlikesi yaşayabiliriz. Bu planı yurtdışından yüklü miktarda bir kaynak gelmeden sürdürmek imkansız. “Seçimden sonra ülkeye para yağacak” diyenler var ama pek gerçekçi değil. Bir kısım para geleceği muhakkak ama açığı kapatacak kadar olmaz.

KABUS SENARYOSUNA DÖNEBİLİR

– Dolar/TL’nin hızla yükselip sonra sakinleşmesi ve enflasyonun % 50’nin üzerinde bir seviyede yılı tamamlaması: Eldeki varlıklar ve piyasa gerçekleri ile daha uyumlu bir senaryo olur. Merkez Bankası dövizi tutmak için rezervlerden satmak yerine, rezervleri güçlendirmeye başlar. Bu arada kademeli olarak kurları serbest bırakır. Elbette bu durumda ekim ayına kadar enflasyon yükselmeye devam eder, ardından baz etkisi ile düşmeye başlar. Rezerv artışları kredi notuna etki yapar, 2025 yılından itibaren yabancı sermaye girişleri artar ve döviz kurları sakinleşir.

Buradan da anlaşılıyor ki ekonomi kurmayları için “kötü” diye nitelendirilecek senaryo aslında hepimizin lehine olacak senaryo. Şu an sürdürülen ise, yurtdışından yüklü bir kaynak girişi olmaz ise “kabus senaryosuna” dönecek. Yerel seçimler sebebiyle gerekli adımların şu an için atılmadığını biliyoruz. Ancak, seçimlerden sonra hem vergiler ve yüksek faizle üretim ve talebi boğaya kalkıp hem de kurları tutmaya çalışırsak büyük bir felaket ile karşılaşırız. Dolayısıyla hem kambiyo rejimini hem kurları hem de faizi kontrol etmeye çalışmamalıyız.

DOLAR YÜZDE 50 YÜKSELEREK CEVAP VERDİ

Unutmadan söyleyeyim: Genel seçimlerden önce de “Merkez Bankası ne yapıyor da döviz kurlarını tutuyor” diyen oluyordu. Dolar % 50 yükselerek cevap verdi. Şimdi de aynı soruyu soranlar oluyor. Demek ki mesele tam olarak anlaşılmamış. Hafızası zayıf bir milletiz.

“İmkansız üçleme” daha önce denediğimiz ve başımızı belaya sokan bir deneyim oldu. Tekrar denemeye kalkmak bizi büyük zorluklara sevk edebilir diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x