Selçuk Geçer, Dolar Kurunun 16 Lira Birden Yükseleceği Tarihi Açıkladı

Ekonomi piyasalarına yönelik arka kapı müdahaleleri ile tartışma konusu haline gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni ekonomi yönetiminin görev başı yapmasıyla birlikte ekonomide kapsamlı bir model değişikliğine gitti.

AKP’nin müdahaleleri sonucunda yıllarca yürütülen hatalı para politikaları nedeniyle Türk halkının yoksullaştırıldığını belirten ekonomist Selçuk Geçer, Halk TV’de yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Arkası programında Türkiye ekonomisi ve dolar kuruna yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Belirlenecek asgari ücretin ne olursa olsun tatmin edici bir ücret olmayacağını ifade eden Geçer, geçtiğimiz yıllarda TÜİK eliyle açıklanan ve doğru olmayan enflasyon oranlarının kümülatif şekilde hesaplanarak maaşlara dahil edilmesini ve ancak bu şekilde vatandaşların alım gücünün yeniden kazanılabileceğini hatırlattı.

Geçtiğimiz yıllarda ‘seçim ekonomisi’ nedeniyle dolar kurunun üzerinde yaratılan baskının tam anlamıyla kaldırılmadığını ve Merkez Bankası’nın halihazırda düşük yoğunluklarla da olsa piyasalara yönelik müdahalelere devam ettiğini açıklayan Geçer, dolar kurunda yaşanacak yükselişler için çarpıcı iddialarda bulundu.

Dolar kurunun gerçek değerinin 45 lirayı bulduğunu ve yakın zamanda Türkiye ekonomisinin mecburen bu seviyelere çıkacağını belirten Geçer, şu ifadeleri kullandı:

“YILLARCA YANLIŞ AÇIKLANAN ENFLASYONUN BEDELİ 2024’TE GÖRÜLECEK”

“Dün açıklanan Fed toplantısıyla birlikte görünen o ki, dolar uluslararası değerini uzun bir süre daha koruyacak ancak geçmişteki kadar güçlü olmayacak. Doların duracağını söylemem sizi yanıltmasın. Türk lirası karşısında elbette hızla değer kazanmaya devam edecektir. Çünkü Türkiye’de, özellikle Şahap Kavcıoğlu döneminde yürütülen hatalı politikalar, yapılan arka kapıda müdahaleleri ile kontrol edilen dolar kuru günümüze gelene kadar enflasyon ile aynı oranda değerlendirilmedi.

Türkiye’de ciddi bir kümülatif enflasyon ve baskılanan dolar sorunu bulunuyor. Dolar/TL paritesinin şu anda gerçek değeri 45 lira sınırlarında. Ancak buraya aniden yükselmeyecektir. 31 Mart 2024’te yapılacak seçimler AKP için hayati bir öneme sahip ve yerel seçimlerin sonrasında yıllarca hiçbir seçim olmayacak.

“31 MART SONRASI DOLAR KURU 45 LİRAYA YÜKSELECEK”

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın gerçek ekonomi politikalarını da 31 Mart sonrasında göreceğiz. Türkiye’yi tam anlamıyla bir parasal sıkılaşma süreci bekliyor ve bu süre zarfında gerçekten çok büyük ekonomik sıkıntılar yaşanacaktır. OVP’de açıklananla paralel olarak benim beklentim, dolar kurunun 31 Mart seçimlerine kadar 35 liralara yükseleceği. Ancak seçim sonrası süreçte tıpkı 28 Mayıs’ın ardından olduğu gibi ani bir kur patlaması görülecektir.

Türkiye ekonomisi istese de istemese dolar kurunu seçimlerin ardından 45 liraya getirmek zorunda kalacak.

Bu kur şokunu geçmişte yaşananlarla karıştırmamak lazım. Ne diyoruz, şu anda doların gerçek değeri 45 lira sınırında. Buna 2024 yılının enflasyonunu da eklediğinizde Haziran 2024 gibi doların gerçek değeri 60 liraları geçecek ve göreceksiniz, bu kurun üzerindeki baskıyı tamamen kaldırmak zorunda kalacaklar.

Yani biz 2024 yılının ilk yarısının bitişiyle birlikte korkunç bir yükselişe geçecek döviz izleyeceğiz. Bu yapılacak ve yapılması da gerekiyor. Bunu yapmadan hiçbir şekilde kalıcı bir çözüm bulamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x