AB, Apple’a 1.8 Milyar Avroluk Alternatif Müzik Uygulamalarını Engelleme Cezası Kesti

Aylarca süren spekülasyonların ardından Avrupa Komisyonu resmi olarak Apple‘a App Store’daki alternatif müzik akışı uygulamalarını kısıtladığı için 1,8 milyar avro gibi beklenenden oldukça yüksek bir ceza kesti. Bu, AB’nin Apple’a verdiği ilk ve şimdiye kadar açıklanan en büyük üçüncü para cezası.

Cezanın Spotify’ın, Apple’ın iTunes ve Apple Music ile rekabet nedeniyle müzik hizmetini kapatmak için adımlar attığı iddiasıyla yaptığı şikayetin ardından 2020 yılında açılan bir soruşturmanın ardından geldiğini belirtelim. Komisyon, “Apple’ın müzik akışı uygulaması geliştiricilerinin iOS kullanıcılarını uygulama dışında mevcut olan alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında tam olarak bilgilendirmesini ve bu tür tekliflere nasıl abone olunacağı konusunda herhangi bir talimat vermesini yasakladığını” duyurdu. Yönlendirme karşıtı olarak bilinen uygulama, AB antitröst yasalarına göre yasa dışı.

Soruşturma, Apple’ın uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara internetteki herhangi bir aboneliğin fiyatını veya uygulama içi ve uygulama dışı satın alımlar arasındaki fiyat farkını söylemesini yasakladığını ortaya çıkardı. Şirket ayrıca geliştiricilerin web sitelerine veya e-postalarına alternatif abonelik satın alma sayfalarına ilişkin bilgi veya bağlantı eklemelerini de engelledi. Apple yaklaşık 10 yıldır bu uygulamaları yapıyor ve iOS kullanıcılarının, uyguladığı ücretler (geliştiricilerin daha sonra fiyatları hesaba kattığı) nedeniyle müzik akışı abonelikleri için gereğinden fazla ödeme yapmasına neden olmuş olabilir. Komisyon, Apple’ın eylemlerinin aynı zamanda “parasal olmayan zarara yol açtığını” ve kötü bir kullanıcı deneyimi yarattığını tespit etti.

Apple’ın ise alınan bu karara itiraz etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x